Florek regulamin 2022/23

Związek Harcerstwa Polskiego
Hufiec Ziemi Sanockiej
im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego

Harcerska Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek”
XXXIV edycja rok 2022/2023

flo2022

 Foto. Mariola Węgrzyn-Myćka

Druhny i druhowie! Miłośnicy przyrody!

Zapraszamy do realizacji zadań kolejnej edycji Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”. W tym roku tematem przewodnim będzie BOTANIKA. Senat RP podjął uchwałę ogłaszającą rok 2022 Rokiem Botaniki. W ten sposób uhonorował polskich botaników i ich osiągnięcia, a także docenił cywilizacyjne znaczenie tej dziedziny nauki.

Ogłoszenie roku 2022 Rokiem Botaniki jest wynikiem starań Polskiego Towarzystwa Botanicznego, które w przyszłym roku obchodzi stulecie swojego istnienia, a wśród swoich członków ma wielu botaników będących pracownikami SGGW.

Botanika – to dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Informacje o roślinach są szeroko wykorzystywane przez człowieka do podnoszenia dobrobytu oraz utrzymywania odpowiedniej jakości środowiska życia człowieka. Efektem wykorzystania wiedzy botanicznej są ścisłe związki z naukami stosowanymi między innymi z rolnictwem, medycyną oraz biotechnologią i ochroną środowiska. Rośliny są podstawą życia na Ziemi. Dostarczają nam tlen, pożywienie, włókna, drewno, paliwo, leki, barwniki, żywice i olejki eteryczne. Rośliny wiążą dwutlenek węgla, którego jest coraz więcej. Kształtują nasze środowisko życia, oddziaływając na warunki klimatyczne, zmniejszając zanieczyszczenia powietrza i hałas. Koją nasze nerwy. Mamy nadzieję, że realizacja 5 kolejnych zadań przyczyni się do poznania tych zagadnień i zainspiruje Was do działań na rzecz przyrody!

POWODZENIA!

 

Regulamin:

1. Czas trwania akcji: 15 września 2022 r. - 28 maja 2023 r.
Podsumowujący akcję „Florek” XXIV Zlot Harcerzy Ekologów odbędzie się
w dniach 26 – 28 maja 2023 r. na Ośrodku BERDO w Myczkowcach.

2. Uczestnicy: gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie
i wędrownicze oraz koła przyrodnicze, klasy szkolne.

3. Odpowiedzialni: za przebieg etapu szkolnego odpowiada dyrektor lub opiekun/koordynator zgłaszający drużynę FLORKOWĄ.

4. Zgłoszenia: do 15 września 2022 r.
Wypełnioną kartę zgłoszeń należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KARTA ZGŁOSZEŃ

Numer i nazwa gromady/drużyny

 

Środowisko działania: hufiec, szkoła

 

Kategoria wiekowa:
zuchy 6–10 lat (kl.1-3)  
harcerze 10–13 lat (kl.4-6)
harcerze starsi 13–16 lat (kl.7-8)
wędrownicy 16–21 lat ( kl. 1-5 szkoła ponadpodstawowa)

 

Imię i nazwisko oraz stopień instruktorski drużynowego lub opiekuna grupy

 

Telefon kontaktowy do drużynowego lub opiekuna grupy

 

Adres mail do korespondencji

 

Adres pocztowy do korespondencji

 

Informacja, który raz bierzecie udział w HOAE

 

5. Meldunki: Po każdym wykonanym zadaniu prosimy o przesłanie, w formie
   elektronicznej, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bardzo dokładnych
   i rozbudowanych meldunków (sprawozdania w formie pliku tekstowego
   i osobno dołączonych zdjęć (max 15 szt) )
   W temacie maila proszę umieścić: nazwę zgłoszonej drużyny oraz numer zadania
   ( np.: 3 DH z Sanoka - zadanie 1). Pamiętajcie, że tylko na tej podstawie oceniamy
     Wasze działania!
     Sztab po ocenie każdego meldunku przesyła informację zwrotną do nadawcy i jest
     to potwierdzenie, że meldunek dotarł!
  
Meldunki będą oceniane przez sztab FLORKA, w czterech kategoriach
   wiekowych: zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy.

6. Laureaci: Tytuł laureata otrzyma 6 najlepszych drużyn, w każdej kategorii wiekowej.

Warto polubić naszą stronę na Facebooku. Tam będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące realizacji zadań, regulaminy dodatkowych konkursów oraz albumy ze zdjęciami. https://www.facebook.com/HarcerskaOgolnopolskaAkcjaEkologicznaFLOREK

 

Wszystkim miłośnikom przyrody życzymy powodzenia!
Sztab
Harcerskiej Ogólnopolskiej Ekologicznej Akcji „Florek”

   Sposób realizacji i oceny zadań

Realizacja zadań jest w pełni zależna od wieku i pomysłowości uczestników akcji.

Niektóre zadania trzeba będzie zaplanować i rozpocząć już we wrześniu.


Ocenie podlegać będzie:

  • innowacyjność i kreatywność podejmowanych działań,
  • ilość przedsięwzięć zrealizowanych w ramach jednego działania,
  • kompletność i jakość meldunków,
  • współpraca ze środowiskiem lokalnym,
  • terminowość realizacji zadania.


Zadania
dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników oraz szkolnych kół przyrodniczych.


Zadanie 1. Wyprawy na murawy

        
Wrzesień to jeszcze dobry czas wyprawy w teren. Proponujemy Wam cykl wypraw w najbliższą okolicę. Kontakt z przyrodą ma dobroczynny wpływ na organizm, a wyzwanie jakie przed Wami stawiamy, będzie doskonałą rozgrzewką przed intensywnym rokiem szkolnym. W trakcie wypraw, zaopatrzeni w klucze do oznaczania roślin, poszukajcie endemitów, roślin chronionych, wyjątkowo pięknych lub miododajnych okazów. Wykonajcie mapkę z zaznaczonymi stanowiskami, upowszechnijcie wiedzę o tych roślinach i znaczeniu ich dla środowiska. Może przygotujecie apel szkolny poświęcony temu tematowi? Bądźcie propagatorami Roku Botaniki w Waszym środowisku.

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 20 października 2022 r.

 

Zadanie 2. Eksperyment hydroponiczny

         Rośliny stanowią ważny element naszej diety. Miejsca na Ziemi mamy coraz mniej, a i zasoby wody nie są niewyczerpalne... W związku z tym zachęcamy Was do zapoznania się z zaletami upraw hydroponicznych. Dowiedźcie się jakie rośliny
w ten sposób się uprawia. Sprawdźcie czy w Waszej okolicy są takie uprawy. Wybierzcie się tam na wycieczkę. Zróbcie wywiad z właścicielem takiej hodowli.
A potem, wzbogaceni o wiedzę teoretyczną, sami przeprowadźcie eksperyment. Wyhodujcie rośliny w wodzie i glebie i porównajcie tempo ich wzrostu, smak, wagę, itd. Zdobytą wiedzą teoretyczną i praktyczną podzielcie się ze społecznością uczniowską, zaciekawcie ich tym zagadnieniem. Zaprezentujcie wyniki Waszych działań na gazetce szkolnej, na stronie internetowej szkoły czy też przedstawcie ją rodzicom na wywiadówce. Bądźcie kreatywni!

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 1 grudnia 2022 r.

 

 

Zadanie 3. Sadzonkowy zawrót głowy


Zacznijcie wykonywać to zadanie już we wrześniu. Dobrze jest mieszkać

w otoczeniu roślin. My proponujemy Wam samodzielne przygotowanie sadzonek roślin doniczkowych. Dzięki Waszemu działaniu zmniejszycie ślad węglowy, gdyż rośliny kupowane w sklepach dotarły tam np. z Holandii, Etiopii, a ponadto hodowla roślin na plantacjach i w szklarniach generuje też inne ekologiczne koszty. Możecie zastosować recykling i na doniczki wykorzystać plastikowe opakowanie dostępne
w Waszych domach. Poznajcie wymagania każdej z roślin i oznaczcie je na doniczce. Podhodowane sadzonki możecie wykorzystać jako prezenty dla bliskich lub jako dary dla osób starszych, samotnych. Możecie też zrobić kiermasz z wymianą roślin. Zachęćcie kolegów ze szkoły, by przyłączyli się do Waszej inicjatywy.

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 15 lutego 2023 r.

 

 

Zadanie 4. Fitoremediacje wokół nas

 

         Poznajcie znaczenie terminu „fitoremediacja”, a potem rozejrzyjcie się wokół i opiszcie przykłady jej zastosowań. Możecie zacząć od własnego pokoju, domu
i rozszerzać spojrzenie na najbliższą okolicę a nawet region. Spróbujcie dowiedzieć się, czy najbliższa oczyszczalnia ścieków korzysta z fitoremediacji? Jeśli tak, to
w jaki sposób. Może wybierzecie się na wycieczkę i sami sprawdzicie jak to wygląda. Porozmawiajcie z pracownikami, czy znają metody fitoremediacji i co
o nich sądzą. Możecie również wybrać się do gminnego Referatu Ochrony Środowiska i zapytać, czy w najbliższej okolicy prowadzone są uprawy niwelujące skażenia terenu. Zastanówcie się, czy takie działania to przyszłość ochrony środowiska, czy też należałoby je udoskonalić. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami, wnioskami, inspiracjami. Prześlijcie zdjęcia.

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 31 marca 2023 r.

 

Zadanie 5. Baza dobrych praktyk

         Podczas realizacji wcześniejszych zadań na pewno natknęliście się na przeróżne ciekawostki botaniczne, zaskakujące tematy związane z wykorzystaniem roślin przez człowieka lub inne „ziołowe” informacje, na zgłębianie których nie było czasu w trakcie wykonywania florkowych zadań. Macie teraz możliwość wrócenia do swoich pomysłów. Zainspirujcie innych Florkowiczów. Ostatnim Waszym zadaniem będzie stworzenie scenariusza zajęć, związanych z tematem „Rok Botaniki”. Załączcie szczegółowy opis potrzebnych materiałów i pomocy. Umieśćcie pomocne linki lub zdjęcia. Zadania opublikujemy na stronie Florka na Facebooku,
a może niektóre z nich zostaną przez Was zaprezentowane podczas Zlotu Harcerzy Ekologów.

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 30 kwietnia 2023 r.

POWODZENIA!

Drużyny, które wykonają wszystkie zadania otrzymają zaproszenie na XXIV Zlot Harcerzy Ekologów.

 

facebook_page_plugin