„Śladami bohaterów i świętych”

logo

 

30 listopada 2107 r. zakończyła się realizacja inicjatywy „Śladami bohaterów i świętych” realizowanej w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”, dofinansowanej w kwocie 2800,00 zł ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wniosek złożyła grupa nieformalna „Maturzyści” (Martyna Łuczka, Jakub Kwaśniewicz, Mateusz Piekut) pod patronatem Stowarzyszenia Wychowawców „Eleusis”. Partnerem i współorganizatorem przedsięwzięć w ramach inicjatywy był Hufiec Ziemi Sanockiej  im. ks. hm.Zdzisława Peszkowskiego.

 

 

 W ramach zadania:

  • opracowano, wydrukowano i przekazano do 25 szkół i placówek oświatowych 26 biogramów oficerów WP, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji zamordowanych w Katyniu, Kijowie, Charkowie i Twerze, którym w roku 2009 posadzono w Sanoku Dęby Pamięci tworząc Aleję Katyńską na Cmentarzu Centralnym w Sanoku,
  • opracowano i wygłoszono 3 pogadanki o św. ks. Zygmuncie Gorazdowskim  i ks. Peszkowskim,
  • opracowano i wygłoszono referat oraz zorganizowano sesję popularnonaukową na temat : Ksiądz hm. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski – harcerz, żołnierz, kapłan (3.10.2017)
  • zorganizowano wyjazd edukacyjny do Warszawy w dniach 14 - 15. 10. 2017 z odwiedzeniem Fundacji Golgota Wschodu, Muzeum Katyńskiego i Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
  • przeprowadzono modernizację Alei Katyńskiej w Sanoku poprzez wymianę drzewca krzyża Golgoty Wschodu, uzupełnienie chodniczka przed Krzyżem o nowy, ozdobny żwir, wymieniono  tabliczki, usunięto trawę i chwasty, dokonano oprysków dębów, wyczyszczono kamienie i tabliczki, posadzono rośliny ozdobne.

opr. Krystyna Chowaniec

 

 

 

 

facebook_page_plugin