Florek 2016/17

Harcerska Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek” 

XXVIII edycja

Rok 2016/2017

florek2016 17

 foto.  Maciej Skowroński

Druhny i druhowie! Miłośnicy przyrody!

Harcerska Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek”, w tej edycji swoje zadania skupia wokół drzew. Mamy nadzieję, że jak zawsze chętnie odpowiecie na naszą propozycję działań!

Regulamin:

1. Czas trwania akcji:  20 września 2016r. -  15 maja 2017r.
Podsumowujący akcję „Florek” XX  Zlot Harcerzy Ekologów odbędzie się w dniach
26 -  28  maja 2017 r.

2. Uczestnicy: gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze oraz koła przyrodnicze, klasy szkolne.

3. Zgłoszenia: do 20 września  2016r.    Zgłoszenie zawierające nazwę drużyny i środowisko działania, nazwisko, stopień i telefon kontaktowy do drużynowego lub opiekuna grupy, dokładny adres do korespondencji należy przesłać na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4. Meldunki: Po każdym wykonanym zadaniu  prosimy o meldunki w formie elektronicznej na adresTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prace i zgromadzone materiały przywieźcie ze sobą na zlot podsumowujący akcję.
Każda drużyna zaprezentuje efekty swojej kilkumiesięcznej pracy na wielkiej wystawie.

Liczymy na Waszą kreatywność!

Koniecznie musicie  polubić  naszą stronę na facebooku, zarówno opiekunowie jak
i uczestnicy. Tam będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące realizacji zadań, regulaminy dodatkowych konkursów, albumy ze zdjęciami.

www.facebook.com/HarcerskaOgólnopolskaEkologicznaAkcjaFLOREK

Wszystkim miłośnikom przyrody życzymy powodzenia!

Sztab
Harcerskiej Ogólnopolskiej Ekologicznej Akcji „Florek”

Zadania
dla zuchów, harcerzy, wędrowników oraz szkolnych kół przyrodniczych
(każdy dostosuje poziom realizacji zadań do swoich możliwości)

Zadanie 1. Wycieczka do lasu

Wybierzcie się na wycieczkę do lasu. Zabierzcie ze sobą klucze do rozpoznawania gatunków drzew. Opiszcie jakie interesujące drzewa spotkaliście w czasie wędrówki. A może zaplanujecie trasę ścieżki przyrodniczej lub ścieżki zdrowia, z wykorzystaniem naturalnych przeszkód w terenie? Pomyślcie jak zainteresować nią dorosłych i dzieci.

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 20 października 2016r.


Zadanie 2. Papier makulaturowy

 Ideą tego zadania jest korzystanie z papieru makulaturowego. Dzięki takim działaniom darujemy życie drzewom. Zmieńcie swoje nawyki i zacznijcie kupować zeszyty, bloki rysunkowe
wykonane z makulatury. Zorganizujcie konkurs plastyczny z wykorzystaniem tego typu kartek  
lub wystawę prac technicznych. Możecie też zebrać informacje na temat odzyskiwania papieru w Polsce i przedstawić je w formie prezentacji rodzicom na wywiadówce.

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 31 grudnia 2016r.

Zadanie 3. Spotkanie z leśniczym

Celem tego spotkania jest poszerzenie wiedzy na temat lasu, sposobów opieki nad nim, poznanie problemów jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z zasobów leśnych. Dowiedzcie się jak Wy możecie pomóc w pracy leśniczego. A może wspólnie zadbacie o określony fragment lasu? Możecie spędzić wraz z leśniczym kilka godzin i wspólnie zrobić "obchód lasu". Każda grupa wiekowa dostosuje wykonanie tego zadania do swoich możliwości. Powodzenia!

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 15 lutego 2017r.

Zadanie 4. Florkowy las

W tym roku Dzień Ziemi jest jednocześnie świętem drzew. Ludzie wymyślili  sobie ambitny plan, którego celem jest posadzenie 7,8 mld drzew do 2020 roku, po jednym dla każdego mieszkańca naszej planety. My też włączmy się w te działania. Posadźmy swój Florkowy las lub choćby kilka drzew i krzewów. Wtedy  zamiast w harcówkach i klasach szkolnych będzie można tam organizować spotkania, zajęcia, zabawy.

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 30 kwietnia 2017r.

Zadanie 5. Gościnne drzewa

Wyruszcie na zwiad. Porozglądajcie się i poszukajcie gościnnych drzew. Czy rosną na nich paprocie? Może w rozwidleniu konarów zebrało się trochę ziemi i inny gatunek drzewa postanowił tam zapuścić korzenie? Jaką niespodziankę kryje martwe drzewo? Czy na pewno już nie ma tam życia? Przyglądnijcie się dokładnie. Zróbcie fotorelację. Zaprezentujcie ją swoim kolegom albo rodzicom.

Na meldunki w formie elektronicznej czekamy do 15 maja 2017r.

POWODZENIA!

Drużyny, które zameldują o wykonaniu wszystkich zadań
otrzymają zaproszenie
 na Zlot Harcerzy Ekologów

facebook_page_plugin