Wakacje 2015 - relacja

I. Kolonie, obozy i wypoczynek w miejscu zamieszkania zorganizowane przez

Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej:

Przykłady zajęć programowych na poszczególnych koloniach i obozach:

 • Kolonia zuchowa i kolonie krajoznawczo-wypoczynkowe z elementami nauki języka angielskiego w ośrodku „Berdo”: wycieczki piesze do Zwierzynia, Soliny, ośrodka „Caritas” w Myczkowcach (zwiedzanie Centrum Kultury Ekumenicznej i Ogrodu Biblijnego), wyjazdy na basen do Leska, pływanie po J. Myczkowieckim na rowerkach wodnych, zajęcia sportowe, gry i zabawy integracyjne, ogniska, nauka piosenek. Na koloniach „językowych” konwersacja, nauka zabaw i piosenek w języku angielskim,
 • Obóz w Szklanej Hucie – zwiedzanie Trójmiasta i Słowińskiego Parku Narodowego, rejs na Westerplatte, harcerska służba podczas Lęborskich Dni św. Jakuba, kąpiele i plażowanie, gry terenowe i wycieczki piesze, festiwal piosenki, neptunalia, pionierka obozowa, zdobnictwo,
 • Półkolonia w Bukowsku – warsztaty prowadzone przez instruktorów Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej, odwiedziny u pszczelarza, w piekarni, w stadninie koni, grilowanie, zabawy w świetlicy szkolnej i placu zabaw koło przedszkola
 • Obóz pod namiotami w Myczkowcach – nauka obozowania, terenoznawstwo, piesze wędrówki, ogniska obrzędowe, spotkanie z twórcą – Leonem Chrapko, warsztaty muzyczne i recytatorskie; rekreacja na sprzęcie wodnym.
 • Kurs przewodnikowski – oprócz zajęć kursowych, zgodnie z treściami ustalonymi przez GK ZHP, przygotowanie XIII Bieszczadzkiej Biesiady Literackiej pamięci Jerzego Harasymowicza, wycieczka do ośrodka Caritatas w Myczkowcach (zwiedzanie Centrum Kultury Ekumenicznej i Ogrodu Biblijnego), ognisko obrzędowe, projekcja filmów edukacyjnych, dyskusje.
 • Obóz szkoleniowo-krajoznawczy Polskiego Związku Wędkarskiego: zajęcia szkoleniowe z zakresu wędkowania prowadzone przez instruktorów PZW na łowiskach m.in. w Temeszowie i Hłomczy, wycieczki w wysokie partie Bieszczadów, wycieczki piesze w okolicy J. Myczkowieckiego, zajęcia sportowe, zajęcia rekreacyjne na sprzęcie wodnym, spotkania integracyjne z innymi obozami.
 • Biwak szkoleniowy: przygotowanie XIII Bieszczadzkiej Biesiady Literackiej pamięci Jerzego Harasymowicza, udział w warsztatach pisania ikon, origami i warsztacie „Bieszczadzki Anioł, nauka wierszy i pieśni Jerzego Harasymowicza, obozowanie pod namiotami w lesie, zajęcia z pionierki obozowej.

II. Inne formy aktywności hufca w okresie wakacji obejmujące kilka drużyn, pomijam działania organizowane przez poszczególne drużyny – tu warto zwrócić uwagę na dużą aktywność Harcerskiego Klubu Górskiego (chociażby prowadzenie zajęć wspinaczkowych na Zlocie Chorągwi Podkarpackiej ZHP) oraz  zbiórki i  szkolenia 13 DH KWV i harcerskiego Klubu Turystycznego:

 1. Współorganizacja (z Kołem ŚŻŻAK w Sanoku, przy wsparciu Starostwa Powiatowego) uroczystości75 rocznicy egzekucji na górze Gruszka -
  w
  niedzielę, 5 lipca, 2015 r. odbyły się uroczystości dla uczczenia pamięci 112 polskich patriotów, rozstrzelanych na górze Gruszka, za Tarnawą Górną, w nocy 5/6 lipca 1940 r. Harcerze przygotowali Apel Poległych, wystawili warty
  w Sanoku, przy mogile zbiorowej oraz w lesie na górze Gruszka, w miejscu egzekucji, recytowali także utwory poetyckie. Prowadząca uroczystość – komendantka hufca. Udział wzięło –
  17 harcerek i harcerzy oraz 3 instruktorów.
 1. Organizacja uroczystości z okazji 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – na dwa dni przed rocznicą w kilku miejscach Sanoka oraz
  w Bukowsku i Prusieku  wywiesiliśmy plakaty wzywające do uczczenia godziny „W”. W dniu 1 sierpnia 2015 r. przed południem harcerze z HKT i 2 DH przeszli przez centrum miasta rozdając ulotki (naklejki ze znakiem Polski Walczącej otrzymaliśmy z rzeszowskiego oddziału IPN) wzywające do zatrzymania się
  o godzinie 17.00 i oddania hołdu powstańcom oraz do udziału w uroczystościach na Cmentarzu Centralnym O godzinie 16.45 spotkaliśmy się przy Krzyżu Golgoty Wschodu, gdzie po powitaniu  przybyłych przez komendantkę hufca o godz. 17.00, kiedy zawyły syreny, padła komenda „Baczność”. Następnie harcerze przedstawili krótki program artystyczny - Laura Wawrzkiewicz z 54 DH zaśpiewała wzruszającą pieśń "Warszawo ma", Kasia Kosturska, Klara Ostrowska i Mateusz Burczyk pięknie wykonali współczesną pieśń "Dziewczyna z granatem" siostry Zagórskie z Zespołu Szkół w Pobiednie i dh. Paulina Myćka recytowały wiersze o dramacie Powstania. Paulina recytowała wiersz, który zajął pierwsze miejsce w konkursie poetyckim ogłoszonym na warszawskiej Pradze w sierpniu 1944. Po czym wszyscy udali się do grobów spoczywających na sanockim cmentarzu warszawskich powstańców: Jana Sawczaka, Mieczysława Przystasza, Wandy Komskiej, Adama Kulczyckiego i Stefana Grzyba. Zaciągnięto warty honorowe, zapalono znicze i złożono biało-czerwone wiązanki
  o poszczególnych Osobach. Uroczystość zakończyła się przed Krzyżem Powstańczym (ustawionym w 1923 r. przez harcerzy), gdzie po złożeniu wiązanki kwiatów przez delegację TG „Sokół”, odśpiewano Hymn Narodowy. A pięknym uwieńczeniem uroczystości było Przyrzeczenie Harcerskie, złożone u stóp Krzyża Powstańczego (patron sanockiego hufca, ks. Peszkowski, 1 listopada 1928 r. w tym samym miejscu je składał), przez dh. Amelkę Przybylską z HKT. W obchodach 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, oprócz liczącej  34 osoby reprezentacji hufca, wzięli udział krewni Powstańców, delegacja TG „Sokół”, członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, rodzice harcerzy oraz kilka innych osób, dla których ta rocznica była ważna.
 2. Udział w uroczystościach Święta Wojska Polskiego w dn. 13 sierpnia 2015 r. – reprezentacja hufca ze sztandarem, warta i odbieranie kwiatów przed pomnikiem „Synom Ziemi Sanockiej poległym i pomordowanym przez Polskę”, punkt medyczny wystawił Harcerski Klub Ratownictwa. W imieniu hufca złożono wiązankę kwiatów. Liczba uczestników: 18 osób, w tym 3 instruktorów.
 3. XIII Bieszczadzka Biesiada Literacka pamięci Jerzego Harasymowicza – relacja z biesiady i sprawozdanie z konkursu poetyckiego „O kwiat goryczki z Berda” w załączeniu.  (liczba uczestników bez zaproszonych gości – 65 osób).
 1. Ośrodek „Berdo” w Myczkowcach: oprócz kolonii i obozów zorganizowanych przez Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej w ośrodku „Berdo” w Myczkowcach obozowali:
Lp. Nazwa obozu/kolonii Termin Liczba uczestników

Obóz Fundacji Polak Mały

z Radomia

30.06.- 10.07.2015 39
Obóz Azymut B z Rzeszowa 30.06. - 08.07. 2015 32
Obóz Hufca ZHP Miechów 1-10.07.2015 50
Obóz Hufca ZHP Katowice 10-31.07.2015 34
Kolonia zuchowa Hufca ZHP Bielsko-Biała 12-25.07.2015 53
Obóz Hufca ZHP Bielsko-Biała 12-31.07.2015 73
Obóz Hufca ZHP Częstochowa 31.07-12.08.2015 71
Obóz X Szczepu KH Katowice 3-9.08.2015 8
Obóz Hufca ZHP Żory 6-19.08.2015 27
Obóz Fundacji LO Kutno 10-19.08.2015 56

Obóz Akademii Sztuki Capoeira

z Rzeszowa

9-19.08.2015 33
Obóz z Iwano-Frankowska (organizacja na zlecenie UM Rzeszowa) 16-23.08.2015 18
494

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ośrodek hufca w Myczkowcach, dzięki sprawnemu zarządzaniu i ogromnemu wkładowi pracy komendanta, hm. Marka Zgódko, systematycznie podnosi swój standard i wzbogaca ofertę programową.

Sporządziła: hm. Krystyna Chowaniec, koordynator Harcerskiej Akcji Letniej

facebook_page_plugin