Sanocki Skaut nr 35 - rocznik 2014

{edocs}/images/ss35/Sanocki_Skaut_35_2014.pdf,700,300,link{/edocs}

Sprawozdanie z eliminacji hufcowych XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Sprawozdanie z eliminacji hufcowych XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Strofy o Ojczyźnie"

Dom Harcerza, 21 marca 2015r.

Udział w STROFACH wzięło 19 osób z 7 środowisk: 4 DH Sanok, 11 DH Bukowsko, 15 DH Jaćmierz, 42 DH Prusiek, 17 GZ Nowy Łupków, 45 DH Mrzygłód, HKT Sanok.

Mottem XXIII edycji konkursu był fragment wiersza Antoniego Słonimskiego, pt. „Polska”, który zachęcał do sięgnięcia po literaturę poświęconą miejscom związanym z domem rodzinnym, dzieciństwem, tęsknotą za ojczyzną.

Czytaj więcej: Sprawozdanie z eliminacji hufcowych XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Katyń

katynKATYŃ... PAMIĘTAMY

Potrzebna jest ludzkości świadomość tej okrutnej prawdy, aby nigdy więcej podobne zbrodnie ludobójstwa nie powtórzyły się, aby nie pozostawały bezkarne, przemilczane. „Sprawa Katynia – mówi Ojciec Święty Jan Paweł II – jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy.

ks. Z.J. Peszkowski – fr. Apelu Jeńca z Kozielska

Matka Boska Katyńska, grafika

Anny Danuty Staszewskiej, 1971 r.

5 marca 1940 ludowy komisarz spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego ŁawrientijBeria skierował do Josifa Stalina notatkę nr 794/G, w której napisał, że polscy jeńcy wojenni i więźniowie przetrzymywani w więzieniach „zachodniej Białorusi” i „zachodniej Ukrainy” zatwardziałymi i nie rokującymi nadziei poprawy wrogami władzy sowieckiej. Zaproponował ich zamordowanie (rozpatrzyć bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia).

Zbrodniczą propozycję Berii zaakceptowali własnymi podpisami, poza Stalinem, członkowie Politbiura WKB(b) – późniejszej KPZR – i Wierchsowietu – najważniejszych instytucji Związku Sowieckiego: KlimentWoroszyłow, WiaczesławMołotow, AnastasMikojan, MichaiłKalininoraz ŁazarKaganowicz. Miesiąc później rozpoczęła się najbardziej dziś znana w dziejach nowożytnej Europy zbrodniana bezbronnych jeńcach wojennych. Zbrodnia nigdy nie osądzona i ciągle zakłamywana”.

Czytaj więcej: Katyń

Zaproszenie 5 marca 2015r.

  

Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej

im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego w Sanoku

Sanocki Dom Kultury

uprzejmie zapraszają

do udziału w sesji popularnonaukowej

organizowanej dla uczczenia:

75 rocznicy wydania przez Stalina i członków Biura Politycznego KC WKP(b) rozkazu wymordowania polskich oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i policjantów przetrzymywanych w obozach: kozielskim, starobielskim i ostaszkowskim

-         pamięci ks. Zdzisława J. Peszkowskiego, sanoczanina, orędownika Prawdy o Polskiej Golgocie Wschodu

Czytaj więcej: Zaproszenie 5 marca 2015r.

facebook_page_plugin